Rehabilitacja to proces zmierzający do poprawy zarówno kondycji, jak i sprawności fizycznej. Dotyczy ona osób chorych, a także pacjentów po operacjach czy urazach bądź zabiegach. Ćwiczenia rehabilitacyjne mogą być wykonywane w domu, pod baczną kontrolą dobrego rehabilitanta http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/ oraz w warunkach szpitalnych.
Co oznacza słowo rehabilitacja?
To forma kompleksowej opieki, skierowana dla osób niepełnosprawnych fizycznie oraz psychicznie. Jej nadrzędnym celem jest całkowite bądź przynajmniej częściowe przywrócenie sprawności psychicznej i fizycznej. Dostępne są różnorodne typy rehabilitacji, kierowane do pacjentów z przeróżnymi problemami. Wyszczególnić można m.in. rehabilitację po:
- Udarze mózgu,
- Zawale serca,
- Złamaniu kończyny,
A także:
- Rehabilitację dla osób, które zmagają się z różnymi chorobami.
Ponadto z zabiegów rehabilitacyjnych skorzystać mogą osoby cierpiące na problemy pourazowe. Niejednokrotnie zaleca się je także pacjentom po złamaniach, aby dzięki temu mogły szybciej wrócić do pełnej sprawności, sprzed doświadczenia urazu.
Jakie rodzaje rehabilitacji można wyróżnić?
Typ rehabilitacji zależny jest od rodzaju choroby oraz stopnia jej zaawansowania. Jak można to podzielić?
- Po pierwsze – rehabilitacja domowa.
- Po drugie – rehabilitacja kardiologiczna w warunkach oddziału stacjonarnego oraz w warunkach ambulatoryjnych.
- Po trzecie – rehabilitacja neurologiczna w warunkach oddziału stacjonarnego.
- Po czwarte – rehabilitacja ogólnoustrojowa w warunkach oddziału stacjonarnego.
- Po piąte – rehabilitacja pulmonologiczna w warunkach oddziału stacjonarnego.
- Po szóste – rehabilitacja specjalistyczna.
- Po siódme – rehabilitacja w warunkach ambulatoryjnych.
- Po ósme – rehabilitacja w warunkach oddziału dziennego.
Na jaką pomoc można liczyć w ambulatorium w ramach rehabilitacji?
- Kontrolną poradę rehabilitacyjną. Co się kryje pod tą nazwa? Przede wszystkim badanie lekarskie bez jakiejkolwiek, dodatkowej diagnostyki, ocena wyników badań, wypisanie recepty, jak i ewentualnie wniosków na zaopatrzenie ortopedyczne, a także wydanie zaleceń terapeutycznych.
- Specjalistyczną poradę rehabilitacyjną. Dotyczy to pacjentów, u których niepełnosprawność nie pozwala na osobiste dotarcie do placówek, gdzie odbywa się rehabilitacja. Mogą oni liczyć na zabiegi, które będą wykonywane w ich miejscu zamieszkania przez okres od 3 do 10 tygodni.
Na oddziale dziennym bądź w specjalnych ośrodkach, pacjenci mają dostęp do rehabilitacji narządów ruchu, w tym także rehabilitację ze wskazań ortopedycznych, tj. pourazowych, bądź po zabiegach operacyjnych. Ponadto mogą to być także wskazania reumatologiczne i inne. Rehabilitacja narządu ruchu może trwać mniej więcej do 6 tygodni oraz obejmować nawet kilka zabiegów dziennie.
Osoby wymagające całodobowej i profesjonalnej opieki mogą liczyć na przydział rehabilitacji w oddziale stacjonarnym. Możliwych jest tam przynajmniej 5 zabiegów dziennie, przez 6 dni w tygodniu, a cały turnus trwa od 3 do 6 tygodni.
Czym jest rehabilitacja specjalistyczna?
To druga, oprócz tradycyjnej, forma rehabilitacji. Została opracowana z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami i o poważnych schorzeniach. Znajduje ona zastosowanie wśród pacjentów po udarze mózgu czy u osób po zawale serca. Jakie typy rehabilitacji się do niej zalicza?
- Rehabilitację kardiologiczną, która może odbywać w oddziale stacjonarnym, jak i w warunkach ambulatoryjnych. NFZ finansuje tę formę zajęć do 30 dni od pojawienia się kontuzji. A także innych schorzeń dotyczących układu sercowo-naczyniowego;
- Rehabilitację neurologiczną stosowaną przy urazach neurochirurgicznych, neurologicznych, urazowo-ortopedycznych, wewnętrznych i po intensywnej terapii. Ćwiczenia trwają od 3 do 6 tygodni;
- Rehabilitację pulmonologiczną, mającą za zadanie wyleczyć lub przynajmniej zahamować chorobę. Szczególnie ma ona nie dopuścić do rozwoju niewydolności oddechowej . Czas jej trwania to nawet 3 tygodnie.
Rehabilitacji specjalistycznej wymagają także:
- Dzieci z wadami twarzoczaszki;
- Dzieci z zaburzonym rozwojem psychomotorycznym;
- Kobiety po mastektomii;
- Narządy mowy i słuchu;
- Noworodki i niemowlęta;
- Osoby niewidome i niedowidzące;
- Ręce.
Wyżej wymienione rodzaje rehabilitacji przysługują pacjentom potrzebującym fachowej pomocy. Przede wszystkim tym, którzy nie mogą z niej skorzystać w warunkach ambulatoryjnych.
Fizjoterapia a rehabilitacja
Do rehabilitacji wchodzą także zabiegi fizjoterapeutyczne. Jakie? Są to między innymi:
- Hydroterapia, czyli leczenie z użyciem natrysków zwykłej, gospodarczej wody. Ma to pozytywny wpływ na ciało;
- Jonoforeza, w której stosuje się do leczenia bodźce elektryczne. To one właśnie niwelujący ból, pobudzają nerwy, przyspieszają proces metabolizmu, jak i zmniejszają napięcie mięśniowe;
- Kinezyterapia polegająca na leczeniu ruchem, określana także jako ćwiczenia usprawniające lub gimnastyka lecznicza;
- Leczenie polem elektromagnetycznym. Sprzyja przemianie materii, rozluźnia mięśnie, uśmierza ból;
- Masaż pobudzający przemianę materii oraz krążenie, poprawiający funkcjonowanie mięśni i stawów.