Sitodruk na tkaninie to jedna z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych technologii nanoszenia obrazów na różnorodne materiały, od bawełny i dzianin po nylon i poliester. Sitodruk jest stosowany do prawie wszystkich rodzajów produktów promocyjnych, od T-shirtów po parasole. Decydując się na taki druk wybiera się technologię, która pozwala na wykonanie wysokiej jakości druku kolorowego z gwarancją, że rysunki będą wyraźne, kontrastowe i odporne na ścieranie.
Na czym polega sitodruk na tkaninie?
Sitodruk to metoda odwzorowania obrazu za pomocą szablonu tzn. specjalnej płyty drukarskiej, przez którą farba wnika w zadrukowaną powierzchnię w tych miejscach, które odpowiadają elementom drukarskim. Grubość warstwy farby może wahać się od 10 do 100 mikronów, co zapewnia wysoką jakość obrazu. Tylko w sitodruku można używać farb fluorescencyjnych w celu uzyskania różnych efektów specjalnych. Można dopasować grubość warstw farby, stworzyć relief i obraz wolumetryczny. Obraz wykonany w technologii sitodruku na tkaninie doskonale znosi częste pranie. Nie blaknie z czasem. Innymi słowy, jego trwałość jest gwarantowana. Ponadto sitodruk na tkaninie jest nieco tańszy niż inne metody drukowania, niezależnie od wielkości. Dopuszczalne jest nanoszenie wzoru na impregnowane produkty: kurtki i wiatrówki. Nadruk może być wykonany zarówno na etapie tworzenia wykroju materiału, jak i na gotowym produkcie.
Sitodruk: kluczowe korzyści z sitodruku na tkaninie
Sitodruk na tkaninie cieszy się popularnością i to pomimo faktu, że na rynku prezentowanych jest wiele najnowszych technologii przenoszenia obrazów na tekstylia, sitodruk jest doceniany z następujących powodów:
- Wydajność. Ta metoda drukowania pozwala uzyskać najlepszą możliwą wydajność przy niskim koszcie wydruku jednej strony.
- Wielkie możliwości. Jako nośnik można użyć dowolnej tkaniny, zarówno naturalnej jak i syntetycznej.
- Czystość ekologiczna. W procesie drukowania stosowane są przyjazne dla środowiska i bezpieczne barwniki, które charakteryzują się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne.
- Trwałość. Po wielu praniach wydrukowany metodą sitodruku obraz zachowuje swój pierwotny odcień i wyrazistość.
- Koszt sitodruku na tkaninie jest niski, a główna część kosztów idzie na produkcję szablonu do przyszłego projektu.
Technologia sitodruku na tkaninie
Sitodruk na tkaninie służy do drukowania różnych napisów, logo, numerów, rysunków i fotografii. Jest idealny do nadruku na koszulkach, chustach, bandanach, bluzach, torbach promocyjnych. To unikalna technologia nanoszenia obrazu, w której farba nakładana jest na materiał poprzez przeciskanie się przez płytę sitodrukową (siatkę).
Proces sitodruku na tkaninie składa się z kilku etapów:
- Najpierw układ projektu jest podzielony na kolory, a ze zdjęciem wyjściowym są wykonywane osobno dla każdego koloru.
- Następnie wykonuje się szablony (płyty drukowe) w zależności od liczby kolorów, na jakie naświetlane są obrazy. Farba powinna przechodzić przez siatkę tylko w ściśle określonych miejscach.
- Płyty drukarskie są instalowane na karuzeli i wyrównane.
- Tkaninę kładzie się na stole maszyny, układa na nim kształt i farbę jednego koloru, po wyschnięciu drugi i tak dalej aż do nałożenia wszystkich kolorów.
- Ostatnim krokiem w druku sitodrukowym na tkaninie jest utwardzanie farby w suszarce tunelowej, gdzie jest ona ostatecznie utwardzana.
Efekt dekoracyjny sitodruku na tkaninie
Zalety tej technologii to różnorodność kolorów i faktur, możliwość zadruku na dużej powierzchni oraz trwałość obrazu. Do sitodruku na tkaninach stosuje się farby plastizolowe i na bazie wody. Pierwsze są bardziej intensywne, natomiast drugie są uważane za bardziej przyjazne dla środowiska, są mniej wyraziste, ale też wyglądają bardzo ciekawie. Tusze metalizowane, luminescencyjne lub fluorescencyjne plastizolem umożliwiają uzyskanie różnorodnych efektów specjalnych. Farba fluorescencyjna świeci w świetle UV. Dzięki metalizowanej farbie można uzyskać złotą lub srebrną powierzchnię do aplikacji. Farby na bazie wody wnikają we włókna tkaniny, podczas gdy plastizol otula te włókna, tworząc cienką warstwę na produkcie. Atramenty fluorescencyjne tworzą niezwykle bogate obrazy, które świetnie wyglądają w świetle dziennym, a także są aktywowane przez światło UV. Tkanina z tym nadrukiem https://odziez-z-nadrukiem.waw.pl/ to wyraźny przykład cudów fizyki: farba pochłania energię słoneczną i przekształca ją w widoczne części w spektrum kolorów. Foliowanie pozwala tworzyć nadruki z opalizującym efektem na tekstyliach. Bezbarwne podłoże jest drukowane na tkaninie metodą sitodruku, na wierzch nakładany jest arkusz folii i mocowany za pomocą prasy termicznej. Foliowane nadruki świetnie prezentują się na T-shirtach. Używane są odcienie złota, srebra i miedzi, aby stworzyć niezwykłe i ekscytujące obrazy. Farby metaliczne idealnie pasują do tekstyliów, są miękkie i efektownie mienią się na słońcu. Tuszów tych można używać do prostych napisów i logo, a także złożonych, szczegółowych obrazów z gradientami na koszulkach. Możliwość zastosowania sitodruku na tkaninach jest ogromna, potrzeba trochę kreatywności i wiedzy zawodowej.