Witamina C jest jedną z najpowszechniej występujących w przyrodzie. Jednak jedne produkty mają jej więcej niż inne. Gdzie jest witamina C?

Rośliny

Najwięcej witaminy C zawierają produkty roślinne i to właśnie one polecane są jako główne jej źródła. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie musimy jednak ograniczać się tylko do cytrusów. Lista roślin bogatych w witaminę C jest naprawdę długa.

Acerola

Jeśli chodzi o zawartość witaminy C, acerola bije na głowę każdy inny produkt spożywczy. Zawiera jej aż 30 razy więcej niż pomarańcza lub cytryna. Warto więc włączyć do diety suszone owoce aceroli. Możemy używać jej jako przekąski, lub dodatku zarówno do dań głównych, jak i deserów.

Owoce dzikiej róży

Gdzie jest witamina C?Innym cennym źródłem witaminy C są niepozorne owoce dzikiej róży. Znane są najpewniej każdemu. Drobne listki, różowe kwiaty i niewielkie, czerwone owoce to ich cechy charakterystyczne. Nie każdy jednak wie, że w owocach tych zawarty jest ogrom cennej witaminy C. Wystarczy zaledwie 40g owoców, aby pokryć całe dzienne zapotrzebowanie. Jeśli zdecydujemy się na proszek z suszonych owoców, wystarczy jeszcze mniej. W takim proszku witaminy i inne cenne składniki są jeszcze bardziej skoncentrowane niż w świeżym owocu.

Papryczka chili

Papryczki chili zazwyczaj są bardzo ostre, a zatem nie każdy je lubi. Trudno też zjeść ich dużo. Jednak jeśli lubimy pikantne potrawy, warto doprawić je właśnie taką papryczką. Nie tylko podniesie walory smakowe ostrej potrawy, ale także sprawi, że znajdzie się w niej więcej witaminy C.

Nać pietruszki

Inną przyprawą, która zawiera duże ilości witaminy C, jest natka pietruszki. Warto dodawać ją zarówno do zup, jak i dań głównych. Poza tradycyjnym dla naszej kuchni smakiem i aromatem podniesie także walory odżywcze posiłków, wzbogacając je o dodatkową dawkę witaminy C.

Koperek

Inną tradycyjną polską zieloną przyprawą, zawierającą duże ilości witaminy C, jest koperek. Oczywiście nie da się jeść samego koperku. Jednak warto posypywać nim dania, by wzbogacić ich wartość odżywczą.

Czarna porzeczka

Jednak nie tylko przyprawy i dodatki mają sporo witaminy C. Dobrym jej źródłem są także niektóre owoce. Należą do nich czarne porzeczki. Już 60g owoców pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Dla porównania czerwona porzeczka ma jej około 4 razy mniej, choć też dużo. Aby w pełni wykorzystać zawartość witaminy C w porzeczce należy jeść ją na surowo. Dla przykładu kompot z czarnej porzeczki będzie miał tej witaminy prawie 4 mniej niż owoce.

Słodka papryka

Jest też dobra wiadomość dla osób, które nie gustują w ostrych papryczkach chili. Dużą zawartość witaminy C ma także słodka papryka i można jej zjeść zdecydowanie więcej. Należy mieć na uwadze, by spośród dostępnych w sklepach wariantów, wybierać paprykę czerwoną. Wersje zielona, żółta i pomarańczowa mają znacznie mniejszą zawartość witaminy C.

Brukselka

Czy to oznacza, że zielone warzywa nie mają witaminy C? Wprost przeciwnie. Okazuje się, że wiele z nich jest jej doskonałym źródłem. Do takich roślin należy brukselka. Już 200g tego warzywa pokryje w całości nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę C.

Jarmuż

Inną zieloną rośliną bogatą w witaminę C jest jarmuż. Bardzo dobrze sprawdza się on w formie sałatek, koktajli czy też dodatków do innych potraw. 200g jarmużu sprawi, że nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę C zostanie zaspokojone.

Truskawki

Nie każdy jednak lubi zielone koktajle. Za to niemal każdy lubi truskawki, co jest bardzo dobrą wiadomością. One także zawierają znaczące ilości witaminy C. 200g owoców jest w stanie zaspokoić nasze dzienne zapotrzebowanie. Na szczęście witaminy C praktycznie nie da się przedawkować – bo przecież trudno zadowolić się filiżanką truskawek. W sezonie jadamy ich dużo więcej.

Poziomki

Jeśli oprócz truskawek lubimy też poziomki, to warto dodać, że i one zawierają bardzo dużo witaminy C. Mają jej prawie tyle samo co truskawki. Warto zwrócić uwagę, by sięgać po dojrzałe, czerwone owoce, które mają najwyższą zawartość witamin.

Produkty zwierzęce

Być może zastanawiamy się czasem, czy jeśli nie przepadamy za owocami i warzywami, to grozi nam niedobór witaminy C. Tak może być, gdyż to właśnie rośliny są jej najlepszym źródłem. W nich jest jej najwięcej. Jednak również w mięsie i innych produktach pochodzenia zwierzęcego możemy czasem znaleźć jej pewne ilości. Jeśli spożywamy więc głównie mięso i nabiał, to warto włączyć do diety pewne konkretne produkty.

Wątroba wołowa

Spośród produktów mięsnych dostępnych w sklepach najwięcej witaminy ma prawdopodobnie wątroba wołowa. Jeśli chcemy dostarczyć sobie dzienną dawkę witaminy C za pośrednictwem tego produktu, musimy zjeść jej jednak blisko 400g.

Wątroba wieprzowa

Nieco mniej witaminy C ma wątroba wieprzowa, jednak wciąż jest to znacząca ilość. Tej wątroby jednak zjeść musimy aż pół kilograma, by uzupełnić dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Wątrobę wieprzową, podobnie jak wołową, przyrządzić warto w panierce z cebulą, jabłkami i tymiankiem – wszystkie te dodatki również zawierają pewne ilości witaminy C.

Ryby

Pewne ilości witaminy C zawierają także niektóre ryby, jednak raczej nie są one w stanie pokryć naszego dziennego zapotrzebowania. Aby uzupełnić dzienną dawkę witaminy C, trzeba zjeść bowiem kilka kilogramów dorsza.