Jaka kostka brukowa na chodnik? Niezależnie od tego, w jakiej lokalizacji znajduje się kostka brukowa, z pewnością będzie ona pełniła swoją optymalną funkcję. Niestety jej wybór jest dość problematyczny. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, które z praktycznego punktu widzenia mogą mieć znaczenie.
W jaki sposób dobrać grubość kostki brukowej? Jak dobierać jej kolor? Jaka wielkość kostki będzie najbardziej optymalna? Czy ponadczasowość materiału ma znaczenie? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.
W jaki sposób dobrać grubość kostki brukowej?
Zanim zdecydujemy się ostatecznie na optymalną grubość kostki brukowej, wcześniej powinniśmy dokładnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób eksploatowany będzie dany plac. Aby nieco lepiej to zrozumieć, warto przytoczyć kilka przykładów. Przykładowo, jeśli obciążenie nie będzie zbyt duże, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać kostkę brukową o grubości oscylującej w granicach 4 cm. Właśnie taką kostką brukową możemy z powodzeniem wyłożyć wszelkie ścieżki ogrodowe, tarasy czy też inne nawierzchnie, gdzie odbywa się tylko i wyłącznie ruch pieszy.
W sytuacji, kiedy nawierzchnia jest obciążona nieco bardziej, czyli przykładowo jest to podjazd do garażu, wówczas optymalna grubość wynosi 6 cm. Co jednak robić w przypadku, gdy powierzchnie będą intensywnie eksploatowane, jednocześnie narażone są na bardzo duże obciążenia? Warto wówczas zakupić kostkę o grubości 8 cm. Jeśli odpowiednio wcześniej dobierzemy grubość kostki do funkcji, wówczas możemy mieć pewność, że powierzchnia będzie trwała i wytrzymała, jednocześnie umożliwia nam to zoptymalizowanie kosztów. Na czym to polega? O ile jest to możliwe, wówczas w miejscach mniej eksploatowanych możemy zastosować cieńszą, jednocześnie tańszą kostkę.
Jak dobierać kolor kostki brukowej?
Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o wzory układania kostki brukowej, mogą być one bardzo różnorodne. Pamiętajmy jednak, że kolor nie może być przypadkowy, w przeciwnym wypadku plac nie będzie ciekawie prezentował się pod względem wizualnym. Warto ograniczyć liczbę barw przy jednoczesnym zadbaniu o estetykę. Z praktycznego punktu widzenia stosowane są różnorodne koncepcje.
Popularnością cieszy się dobieranie koloru do koloru w zależności od temperatury barw. Ciepłe barwy łączone są z tymi ciepłymi, natomiast chłodne- z chłodnymi. W konsekwencji możliwe jest unikanie dysonansów czy też estetycznych zgrzytów, co dla wielu jest kwestią priorytetową.
Czy to oznacza, że układanie kostki nie może odbywać się w sposób kontrastowy? Nic bardziej mylnego! Niekiedy takie nietuzinkowe rozwiązania mogą okazać się bardzo ciekawe. Każdorazowo dobieranie koloru powinniśmy odpowiednio przemyśleć- wszystko musi być zrobione ze smakiem i wyczuciem. Nie możemy pozwolić sobie na występowanie przypadkowych wzorów.
Jaka wielkość kostki będzie najbardziej optymalna?
Wiemy już, jaka grubość będzie najbardziej optymalna, a także w jaki sposób dobierać kolor kostki brukowej. Warto teraz posiąść wiedzę na temat jej wielkości. W tym przypadku największe znaczenie ma przestrzeń. Przykładowo, gdy powierzchnie są stosunkowo duże, wówczas warto rozważyć zaprojektowanie wzorów graficznych, które ułożone są z kostki brukowej. Jest to sposób na wzbogacenie kompozycji, a także na urozmaicenie przestrzeni, dzięki czemu dany plac wygląda na jeszcze ciekawszy.
Jeśli chodzi o nowoczesne budynki, warto wybrać prosty wzór i ograniczyć się jedynie do maksymalnie trzech kolorów kostki. Rozwiązanie to zalecane jest także dla fanów minimalizmu. Na małych przestrzeniach specjaliści zalecają kostki brukowe w maksymalnie dwóch kolorach. Wykorzystując tę metodę pamiętajmy o tym, że jedna barwa powinna być dominująca i stanowić zdecydowaną większość, natomiast druga jest jedynie dopełniająca.
Czy ponadczasowość materiału ma znaczenie?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w przypadku kostki brukowej ogromne znaczenie ma ponadczasowość materiału. Jak łatwo się domyślić- nawierzchnia ta znajdująca się w okolicach naszego domu to inwestycja długoletnia. Dlatego tak ważna jest kwestia tego, aby zdecydować się na rozwiązania uniwersalne. Podążanie za modą jest korzystne tylko na krótką metę. Istnieje prawdopodobieństwo, że w następnym roku popularny będzie zupełnie inny wzór, a my nie będziemy mogli pozwolić sobie na kolejną wymianę, ze względu na stosunkowo wysokie koszty.
Zdecydowanie najrozsądniejszym rozwiązaniem są uniwersalne i stonowane wzory, które niemalże przez cały okres będą atrakcyjne i ponadczasowe. Jeśli nie do końca wiemy, w jaki sposób zaaranżować swój ogród, aby ciekawie prezentował się pod względem wizualnym, wówczas najbardziej rozsądne jest wybranie się do architekta. Za odpowiednią dopłatą doradzi on, na jaką kolorystykę warto się zdecydować, jednocześnie zaplanuje, jakie połączenie kostek pod względem kształtów i faktury będzie najbardziej optymalne w naszym przypadku.