Najczęstsze choroby zębów i przyzębia: Choroby zębów i przyzębia, atakują w każdym wieku. Są przyczyną kompleksów i złego samopoczucia. To poważny problem zdrowotny, który nieleczony może doprowadzić do utraty zębów. Jakie są najczęstsze choroby zębów i przyzębia i kiedy należy zgłosić się do stomatologa?
Paradontoza i jej konsekwencje
Paradontoza to choroba, która może pojawić się u ludzi w każdym wieku. Inaczej zwana zapaleniem przyzębia, atakuje tkanki i dziąsła okalające zęby. Jej główną przyczyną jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej i spożywanie dużych ilości pokarmów bogatych w cukier. Jeśli nie szczotkujemy zębów, na ich powierzchni powstaje osad, który z czasem przeradza się kamień nazębny. Na jego powierzchni żerują chorobotwórcze bakterie, które powodują stany zapalne. Najczęstsze objawy paradontozy to samoistne krwawienie dziąseł, ich opuchlizna i zaczerwienienie, odsłonięte szyjki zębowej i nieprzyjemny posmak w ustach.
Jeśli zauważymy, któryś z powyższych objawów warto udać się do stomatologa. Kontrolowanie stanu jamy ustnej przynajmniej raz na sześć miesięcy w gabinecie stomatologicznym, jest kluczowe przy zapobieganiu tej chorobie. We wczesnym stadium paradontozy czyszczenie zębów z kamienia wykonany przez lekarza, to skuteczna metoda zachowawcza. Absolutne minimum to oczyszczanie przestrzeni zębów nicią dentystyczną oraz dokładne szczotkowanie zębów i języka przynajmniej dwa razy dziennie. Dodatkowo raz na sześć miesięcy powinniśmy udać się do stomatologa na zabieg piaskowania zębów, gdyż nieleczona paradontoza doprowadzić może do wypadania zdrowych zębów.
Przerost dziąseł
Kondycja dziąseł znacząco wpływa na komfort życia. Przyczyną ich przerostu może być stosowanie niektórych leków oraz antykoncepcji hormonalnej. Cechą charakterystyczną przerostu dziąseł są zmiany patologiczne w ich obrębie, którym nie towarzyszy utrata kości wyrostka zębodołowego.
Działa stają się obrzęknięte, zmieniają barwę z bladoróżowego na mocno czerwony, a nawet siny. Pojawia się krwawienie w trakcie spożywania posiłków oraz szczotkowania.
Zanim rozpoczniemy leczenie przerostu dziąseł, należy zdiagnozować przyczynę występowania. Obrzęk lub nasilające się krwawienie może być początkowym objawem chorób ogólnoustrojowym w naszym organizmie. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza dentysty, który pomoże w rozpoznaniu przyczyny choroby. W przypadku zaawansowanych zmian stomatolog zdecyduje o konieczności zastosowania terapii laserem lub interwencji chirurgicznej.
By uniknąć przerostu dziąseł, należy dokładnie szczotkować zęby, nie zapominając o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych z zastosowaniem nici dentystycznych. Wskazane jest również stosowanie płynów do jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa.
Torbiele zębowe
Torbiel zębowa to widoczna zmiana z otoczką nabłonkową wypełniona płynem. Najczęściej pojawiają się w obszarze szczękowo-twarzowym. Mogą rozwijać się bez jakichkolwiek dolegliwości i zostać wykryte w trakcie zdjęcia panoramicznego zębów. Gdy przy pojawieniu się torbiele występuje znak zapalny, pojawia się ból i opuchlizna. Ich bezpośrednią przyczyną powstawania jest zapalenie tkanek okołowierzchniowych zęba, a dokładnie bakterie, które na skutek próchnicy dostają się przez kanał zębowych do korzenia zęba.
Najczęściej lekarze dentyści decydują się na ich operacyjne usunięcie. Operacje wyłuszczenia torbieli zazwyczaj skutkuje wyrwaniem zęba lub wycięciem jego korzenia. Torbiele o średnicy mniejszej niż 8 mm, leczy się endodontycznie. Po zabiegu usunięcia torbieli lekarz stomatolog najczęściej przepisuje pacjentowi antybiotyk. Nieleczone torbiele mogą prowadzić do nasilonych stanów chorobotwórczych. Zęby ulegają rozchwianiu i zaczynają wypadać.
Zapalenie miazgi
Zapalenie miazgi zęba to skutek nieleczonej próchnicy. Objawia się bólem, który na samym początku daje o sobie znać podczas spożywania zimnych napojów oraz słodkich potraw. W zaawansowanej fazie ból występuje ciągle, nawet w pozycji leżącej i nawraca. Jej pulsujący i bardzo dokuczliwy. Do tego dochodzą takie objawy jak ból głowy, gardła, a nawet gorączka. Jeśli zgłosimy się do stomatologa w pierwszym etapie zapalenia miazgi, może on hamować ból i obrzęk, poprzez usunięcie próchnicy i wdrożenie leczenia zachowawczego. Gdy będziemy zwlekać z wizytą w gabinecie stomatologicznym, procesu zapalenia miazgi nie będzie można wyleczyć. Ulgi nie przyniesie usunięcie próchnicy i trzeba będzie całkowicie usunąć uszkodzoną miazgę.
Niestety pacjenci bardzo często ignorują ból zęba, który pojawia się wskutek zapalenia miazgi. Konsultacja na wczesnym etapie zmian martwiczych pozwala na wdrożenie przez stomatologa odpowiednich form leczenia i zapobiec groźnym powikłaniom.
Konsekwencją martwicy miazgi może być tworzenie się torbieli, przetok, ziarniaków, a także powstanie ropni i zapalenia okostnej. Jeśli bakterie przedostają się do krwiobiegu, możemy nabawić się zapalenia mięśnia sercowego, a nawet sepsy.
Tak jak w przypadku innych chorób zębów, dbanie o stan jamy ustnej i częste kontrole w gabinecie stomatologicznym, pozwalają zapobiegać zapaleniu miazgi.