Podstawowe informacje na temat medycyny estetycznej : jest ona działem medycyny, który należy do estetelogii medycznej, która skupia się na poprawianiu jakości życia pacjentów. Cel ten osiągany jest przy użyciu rozmaitych metod. Chodzi przede wszystkim o wszelkie działania o charakterze zapobiegawczym wykonywane w ramach profilaktyki starzenia się skóry. Możemy także wyróżnić etapy rekonstrukcyjne, polegające na odtworzeniu stanu skóry sprzed procesu jej starzenia się. Usuwanie niedoskonałości pozwala poprawić satysfakcję klienta z własnego wyglądu. Nie wszystkie procedury należące do działu medycyny estetycznej https://www.m-estetica.pl/ zostały prawnie uregulowane. Różne grupy zawodowe walczą między sobą o prawo do zmonopolizowania ich wykonywania. Znakomita większość tych zabiegów ma charakter całkowicie nieinwazyjny lub mało inwazyjny. Wszystkie one nakierowane są na poprawę fizycznej atrakcyjności pacjenta. Osiąga się to poprzez hamowanie procesów starzenia się skóry oraz likwidację istniejących zmarszczek. Zabiegi te nie są uznawane za świadczenia medyczne. W zależności od wybranej metody lekarz może dokonać korekty rozmaitych defektów estetycznych. Dobrym przykładem jest usuwanie rozstępów, cellulitu, blizn oraz zapadniętych policzków. Każda z tych wad negatywnie wpływa na samopoczucie klienta i wywołuje jego dyskomfort. Jeśli chodzi o kryterium zaawansowania zabiegów, medycyna estetyczna lokuje się pomiędzy kosmetologią oraz chirurgią plastyczną. W przeciwieństwie do tej drugiej wykonywane są wyłącznie poza chirurgiczne zabiegi. Dlatego też nie wymagają od nas pobytu w szpitalu. Wystarczy, że zdecydujemy się na wizytę w gabinecie medycyny estetycznej. Mogłoby się wydawać, że zajmują się tym wyłącznie lekarze ze specjalnością dermatologa. W rzeczywistości żadna specjalizacja nie jest przypisana do medycyny estetycznej.
Co warto wiedzieć o wypełniaczach używanych w medycynie estetycznej?
Są to substancje wstrzykiwane podskórnie lub śródskórnie jako element terapii w ramach medycyny estetycznej. Ich zadaniem jest odbudowanie utraconej tkanki oraz wypełnianie wszelkich ubytków podskórnej tkanki tłuszczowej, oraz skórnej. Chodzi mianowicie o niedoskonałości wynikające ze starzenia się skóry. Wypełniacze przydają się także w przypadku urazów oraz niektórych rodzajów chorób. Wbrew pozorom botoks — toksyna botulinowa — nie jest wypełniaczem, mimo że używa się jej w różnych zabiegach odmładzających. Za jej pomocą dochodzi do czasowego paraliżu mięśni mimicznych, dzięki czemu nie powstają nowe zmarszczki. Z kolei zadaniem wypełniaczy jest przeciwdziałanie siłom grawitacji, które w dużej mierze są odpowiedzialne za zmęczony wygląd naszej twarzy. Bardzo często używane są wraz z innym metodami medycyny estetycznej w ramach terapii łączonej. Wypełniacze dostępne na rynku może podzielić na permanentne i wchłanialne. Te pierwsze wbudowują się trwale w nasze tkanki. Ponieważ wiąże się z nimi sporę ryzyko opóźnionej reakcji alergicznej oraz rozmaitych powikłań, na popularności zyskują wypełniacze wchłanialne. Po ich wstrzyknięciu utrzymują się w organizmie człowieka przez maksymalnie 24 godziny. Doskonałym przykładem jest kwas hialuronowy.
Właściwości kwasu hialuronowego
Jest to substancja naturalnie występujące w ludzkim organizmie, przede wszystkim w skórze. Chodzi mianowicie o połowę całego kwasu znajdującego się a naszym ciele. Resztę można znaleźć w stawach, płynie łzowym, gałkach ocznych oraz macierzy zewnątrzkomórkowej. Zanim skończymy 25 lat, kwas hialuronowy w naszym organizmie utrzymuje się na optymalnym poziomie. Między innymi z tego powodu nasza skóra jest sprężysta i gładka. Gdy zaczyna brakować kwasu, stan skóry zaczyna się pogarszać. Dlatego też w medycynie estetycznej wstrzykiwanie kwasu hialuronowego cieszy się taką popularnością. Nie tylko nawadnia i nawilża nasze tkanki, ale posiada również właściwości antyoksydacyjne. Dodatkowo stymuluje powstawanie nowych fibroblastów i aktywuje te istniejące do produkowania kolagenu. W medycynie estetycznej używa się kwasu w dwóch postaciach — stabilizowany i niestabilizowany. Ten pierwszy typ jest bardziej plastyczny i nadaje się przede wszystkim do wykonywanie korekcji estetycznych. Natomiast kwas niestabilizowany służy do biorewitalizacji skóry.
Czy podawanie wypełniaczy wiąże się z jakimiś zagrożeniami?
Szansa na wystąpienie efektów ubocznych drastycznie spada, jeśli pacjent dostosuje się do wszystkich zaleceń lekarskich. Ponieważ nie zawiera on substancji pochodzenia zwierzęcego, nie istnieją ryzyko reakcji alergicznej. Nie ma potrzeby wykonywania testów wstępnych przed wstrzyknięciem tego wypełniacza. Najbezpieczniej będzie poddać się temu zabiegowi w renomowanej klinice, która używa wysokiej jakości preparatów. Oddając się w ręce doświadczonych lekarzy, dodatkowo zmniejszamy szanse wystąpienia nienaturalnych i przesadzonych efektów tego typu zabiegów medycyny estetycznej. Lekarz powinien przeprowadzić wywiad z potencjalnym pacjentem, dzięki któremu może dobrać zabiegi spełniające jego oczekiwania. Tylko w ten sposób można efektywnie pozbyć się wszelkich niedoskonałości w naszym wyglądzie.